Słowa „nadkrytyczna ekstrakcja CO2” nie przeszły Ci pewnie przez usta, do dnia dzisiejszego bądź do momentu, w którym natknąłeś się na olejki CBD - te wysokiej jakości uzyskiwane są właśnie w powyższym procesie. Jak się okazuje, jest to ten sam proces, który oddziela kofeinę od ziaren kawy – dając nam kawę bezkofeinową jako mniej intensywną alternatywę. Jest często stosowany w farmakologii do ekstrakcji składników leczniczych z roślin – a w kosmetyce ekstrakcja CO2 w stanie nadkrytycznym może być najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie najwyższej jakości oleju.
Pozyskiwanie oleju bezpośrednio z owocu, nasion lub jakiejkolwiek rośliny oleistej daje dużo bardziej skoncentrowaną moc. Pomyśl o wszystkich składnikach odżywczych, przeciwutleniaczach i użytecznych właściwościach dowolnego surowca, który jest skompresowany w pojedynczą, płynną nalewkę. To właśnie daje ekstrakcja – w różnych formach stosowana od tysiącleci.
Nie wszystkie metody ekstrakcji są równe
Istnieje szereg metod ekstrakcji, z których niektóre dają olej lepszej jakości niż inne. Dwie popularne, efektywne i przyjazne dla środowiska metody przetwarzania to tłoczenie na zimno i ekstrakcja CO2 w stanie nadkrytycznym. Oba są szeroko praktykowane i konsekwentnie stosowane w wielu branżach – ale trzeba przyznać, że jeden jest znacznie lepszy od drugiego. Zwłaszcza jeśli chodzi o lekkie rodzaje olejków, które zazwyczaj występują w kosmetykach jak np. olej z granatów czy malin.
Co oznacza „tłoczony na zimno”?
Oleje tłoczone na zimno zbierane są poprzez zgniatanie rośliny lub nasion za pomocą dużego ślimaka. Jest to jeden z najlepszych sposobów na uzyskanie bogatego w składniki odżywcze soku z owoców i warzyw. Jeśli chodzi o olejki, może to jednak stać się zbyt destrukcyjne – po prostu ze względu na naturę systemu. Prasowanie na zimno umożliwia przenikanie cząsteczek tlenu przez cały proces. A oleje tracą swoją jakość pod wpływem tlenu, co również skraca ich okres przydatności do spożycia.
Metoda tłoczenia na zimno może również wykorzystywać ciepło. Wbrew nazwie, gdy wyciska składnik z twardą skorupą, np.nasiona malin czy dzikiej róży, tarcie maszyny podnosi temperaturę. Jest to problem w przypadku olejów wrażliwych na ciepło – takich jak olej z owoców dzikiej róży – ponieważ może również prowadzić do utleniania i jeszcze bardziej skrócić okres przydatności do spożycia.
Ekstrakcja CO2 w stanie nadkrytycznym
- Ograniczone jełczenie – brak wcześniejszej ekspozycji na tlen oznacza mniejsze ryzyko zepsucia, dzięki czemu produkt zachowuje swoje właściwości przez długi czas
- Stabilność – lekkie olejki są lepszej jakości, gdy są wyekstrahowane w niskiej temperaturze
- Selektywna kontrola procesu – pozyskiwanie składników o najlepszych właściwościach pielęgnacyjnych, zwiększające skuteczność produktu finalnego
- Wyższej jakości produkt finalny o bogatszym profilu substancji aktywnych
Oczywiście w przemyśle kosmetycznym rośnie zapotrzebowanie na ekstrakcję CO2 w stanie nadkrytycznym. Zapewnia świeżość smaku, koloru i zapachu – a także jakość, zwłaszcza gdy jest używany do tworzenia olejów, które są bardzo podatne na utlenianie i jełczenie. Podczas gdy inne metody ekstrakcji są konkurencyjne, nie można ich wszystkich oceniać jednakowo. A sposób wytwarzania olejków ma kluczowe znaczenie dla trwałości produktu – zarówno na półce, jak i na rynku.